Pielgrzymka zakończona. Wszystkim pielgrzymom serdecznie dziękuje i zapraszam na kolejne rekolekcje w drodze.
Koszt: 3500zł + 120$Zapisy: 721-134-144
INFORMACJE PRAKTYCZNE PIELGRZYMKA DO GRUZJI
03.07 – 11.07.2021
Możesz przylecieć do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową).
Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Zaświadczenie powinno zawierać przynajmniej następujące dane: imię, nazwisko, data urodzenia, data podania szczepionki. Dokument wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta zawiera następujące dane: imię, nazwisko, numer PESEL, przyjęcie jednej dawki lub dwóch dawek szczepionki, data szczepienia. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji. Nie musisz wypełniać formularza elektronicznego. Uwaga! – w przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji.
6. Bagaż:
Uczestnik może zabrać bagaż podręczny ważący maksymalnie 10 kg. Wymiary bagażu podręcznego – w sumie: 40x30x20cm
W podręcznym bagażu nie jest dozwolone przewożenie płynów o pojemności powyżej 100 ml. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno zabierać do bagażu podręcznego także następujących przedmiotów: cążki do paznokci, pilniki, scyzoryki, nożyczki, noże i inne ostre przedmioty, zabawki udające broń, pojemniki z gazem sprężonym, narzędzia, zapalniczka, kije do baseballa, broń i amunicja.
Limit bagażu rejestrowanego wynosi 20 kg (całkowity rozmiar bagażu – poniżej 158 cm). Oddawany jest on podczas odprawy tuż przed odlotem. Za każdy nadbagaż należy uiścić dodatkową opłatę na lotnisku.
Uwaga: nie ma możliwości łączenia bagażu (łączenia 2 walizek, jako 1 bagaż rejestrowany).
7. Zgubienie paszportu lub innych dokumentów:
Uczestnik pielgrzymki w związku z kradzieżą lub zgubieniem dokumentów podróży jest zobowiązany zawiadomić pilota, który udzieli wszelkich niezbędnych informacji i pomocy. W takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie sprawy w konsulacie lub ambasadzie RP na terytorium kraju pobytu.
8. Jaką walutę zabrać do Gruzji?
Walutą Gruzji jest lari, oznaczone międzynarodowym kodem walutowym GEL. 1 GEL dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN
Zanim pobiegniesz do kantoru, musisz wiedzieć, że kupowanie gruzińskiej waluty w Polsce jest nieopłacalne. Zabieranie złotówek na wyjazd też nie ma sensu – w gruzińskich kantorach nie ma bowiem możliwości bezpośredniej wymiany polskich złotych na GEL. Warto wziąć natomiast:
Czas lokalny w Gruzji : czas polski + 2 godziny
Waluta: w Gruzji będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalną walutę – odpowiednio gruzińskie lari (GEL).
Ubiór:
Pogoda:
Lipiec w Gruzji, to czas, kiedy temperatury znacznie już wzrastają i osiągają swoje apogeum. Średnia dzienna temperatura sięga +30.8 — +27.6°C, a nocna spada do +19 — +18.5°C. Woda w Morzu Czarnym jest już nagrzana i ma średnio 23 stopnie (znacznie cieplejsza, bo średnio osiągająca 25 stopni będzie dopiero pod koniec lipca i w sierpniu).Proszę na bieżąco śledzić prognozę pogody i dostosować swoje ostateczne decyzje dot. ubioru – do bieżącej sytuacji pogodowej.
Kod telefoniczny: Gruzja +995
Napięcie: 220 V
Telefon alarmowy: 112
Kuchnia gruzińska: oferuje szeroki wybór dań doprawianych przeróżnymi ziołami i przyprawami. Każda historyczna prowincja Gruzji ma swoje własne, odrębne tradycje kulinarne. Chaczapuri – cienkie ciasto nadziewane lekko solonym serem (różnego rodzaju, z poszczególnych regionów ) megrelskie, imeretyńskie, adżarskie, aczmaChinkali – duże pierogi z mięsem i bulionem Sałatka z pomidorów i ogórków Bakłażany z orzechami – roladki z bakłażana, nadziewane pastą z orzechów włoskich + przyprawy gruzińskie Pchali – zrobione z drobno posiekanych liści buraków lub szpinaku wymieszanych z pastą orzechową, ziarnami granatu i różnymi przyprawami.Sałatka z kurczakiem Papryka z orzechami Kulki szpinakowe z pastą z orzechów włoskich + różne przyprawy Lobiani – gruziński chlebek z fasolą Lula kebab – kotlety Odżachuri z cielęciny – smażone z opiekanymi ziemniakami i cebulkąOstri – gulasz wołowy w sosie pomidorowym z cebulą, czosnkiem, przyprawiony ziołami. Czakapuli – jagnięcina z ziołami w białym winie Adżapsandali – duszone warzywa – bakłażany, pomidory, papryka itp. Zupa warzywnaPieczarki/grzyby zapiekane z serem sulguni – soko-sulguniNadugi (podobne do ricotty) zawijane w plastry sulguni(gruziński ser).
Ambasada RP w Tbilisi Braci Zubalaszwili 19,
0108 Tbilisi, Gruzja
Tel. +995 322 920 398
Faks +995 322 920 397
WYJAZD AUTOKAREM NA LOTNISKO
3 lipiec 2021
godz. 18.00 spod kościoła w Morawicy
godz. 18.30 spod kościoła św. Wojciecha w Kielcach
MSZA ŚWIĘTA NA ROZPOCZĘCIE PIELGRZYMKI O GODZ. 20.30
w kaplicy na lotnisku Chopina w Warszawie
(wszyscy z bagażami spotykamy się w kaplicy przed odprawą)
Dzień 1. WARSZAWA – TBILISI 03.07.
Zbiórka na lotnisku w Warszawie o godz. 21:35. Odprawa. Planowy wylot godz. 23:35. Przylot do Tbilisi.
Dzień 2. WARSZAWA – TBILISI 04.07.
Przejazd do hotelu – czas wolny na odpoczynek. Ok. godz. 12-tej zwiedzanie Tbilisi – stolicy i największego miasta Gruzji, zajmującego powierzchnię 372 km2 i liczącego ok. miliona mieszkańców. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Wśród wielu zabytków miasta zwiedzanie m.in.: Sameby – Katedry Świętej Trójcy, znanej jako „Budowla Tysiąclecia” i będącej największą prawosławną katedrą w Gruzji oraz na całym Kaukazie (100 m wysokości); Mtacmindy – Świętej Góry, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę; Kościoła Matki Boskiej zbudowanego w V wieku; Katedry Sioni oraz twierdzy Narikala . Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 3. Tbilisi – Sighnagi – 05.07 Po śniadaniu przejazd i zwiedzanie Signaghi (XVIII w.) zwanego gruzińskim Carcasonne. Miasto, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, położone na wzniesieniu, z którego rozciąga się przepiękny widok na Równinę Alazańską. Następnie wizyta w położonym niedaleko miasta klasztorze żeńskim Bodbe (IX-XVII w.), gdzie pochowana jest św. Nino. Powrót do Tbilisi. Czas wolny lub przejazd do Kvarelii – na degustację wina. Obiadokolacja. Nocleg
Dzień 4. Tbilisi – Stepacminda (Kazbegi) – 06.07 Po śniadaniu podróż Gruzińską Drogą Wojenną w góry Wielkiego Kaukazu. Jedną z atrakcji na Gruzińskiej Drodze Wojennej jest forteca Ananuri. Pochodzi ona z przełomu XVI i XVII w. Kolejną atrakcją na GDW jest kurort narciarski Gudauri. Postój na platformie widokowej z panoramą Kaukazu. Przełęcz Dżwari 2379m. Przejazd doStepancminda (Kazbegi) – miasteczka u podnóża śnieżnej góry Kazbek (5047m). Przeprawa samochodami terenowymi, przez piękne lasy i doliny do kościoła św.Trójcy, znajdującego się na wysokości 2170 m. Przy dobrej pogodzie, w oddali widać jeden z największych lodowców na Kaukazie – Kazbegi (5047m). Według mitologii do szczytu Kazbeg został przykuty Prometeusz. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5. Mccheta – Borżomi – 07.07
Po śniadaniu wyjazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, położonej zaledwie 20 km od współczesnej: Tbilisi. To również miejsce, gdzie Gruzja przyjęła chrzest w IV wieku. Zwiedzanie: katedra Sweticchoveli, klasztor Dżwari. Delej do Borżomi – spacer po Parku Zdrojowym – w słusznie minionej epoce – najmodniejszego uzdrowiska ZSRR, do dziś słynącego ze źródeł znakomitej wody mineralnej Borjomi, która leczy m.in. choroby sercowo-naczyniowe, żołądek i dwunastnicę i osteoporozę, Obiadokolacja i nocleg w okolicy.
Dzień 6. Bakuriani – Batumi – 08.07
Śniadanie. Przejazd do Batumi. Dla chętnych spacer po Batumi: wieża alfabetu gruzińskiego i pozostała część nabrzeża, dawna katedra katolicka w centrum miasta, stare, XIX – wieczne Batumi.Obiadokolacja, nocleg.
Wieczorem pokaż tańczących fontann.
Dzień 7. Batumi – 09.07
Śniadanie. Wypoczynek w Batumi do godz. 16-tej. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Kutaisi.
Dzień 8. Kutaisi Gori Upliscyche – Tbilisi– 10.07
Śniadanie. Przejazd do Gori, miasto znane jako miejsce urodzenia Stalina. Dla chętnych – wizyta w muzeum Stalina (ok. 5 usd), następnie do najstarszego w Gruzji skalnego miasta – Upliscyche, zabytku tej klasy co jordańska Petra. Zbudowane na wysokim skalistym brzegu rzeki Mtkvari, zawiera partie budowane od X w. p.n.e. do późnego średniowiecza i wyróżnia się unikalnym połączeniem różnych stylów architektonicznych – zachwyca rozmiarami, wspaniałą lokalizacją, pięknem zdobień, a także poziomem, wiedzą, doświadczeniem, siłą fizyczną i duchową tych, którzy je tworzyli. Następnie przejazd do Tbilisi– obiadokolacja, nocleg.
Dzień 9. Kutaisi – Warszawa – 11.07
Śniadanie w formie lunch-boxu. Przejazd na lotnisko w Tbilisi. Planowy odlot o godz. 05:15 – przylot godz. 07:00.
Każdego dnia sprawowana jest Msza Św.
Cena zawiera:
✓ przejazd na lotnisko z Morawicy/Kielc do Warszawy (w dwie strony)
✓ przelot samolotem
✓ zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z programem ( 7 noclegów, 7 śniadań, 7kolacji)
✓ ubezpieczenie KL i NNW
✓ transfery miejscowym autokarem
✓ opiekę pilota/przewodnika
✓ wstępy do zwiedzanych obiektów
Zapisy 721-134-144